Czy wiesz, że najnowsze badania neurologiczne mówią, że jakość snu przekłada się na rozwój neurologiczny dziecka? Dlatego nie warto bagatelizować zakupu, jakim jest materac dziecięcy – zapewniając odpowiednie podłoże do snu, zapewniasz swojemu dziecku optymalne warunki do rozwoju układu nerwowego. I to nie tylko w tych pierwszych latach!

Jakie parametry powinien mieć materac dziecięcy?

Materace dziecięce powinny charakteryzować się następującymi parametrami:

 • anatomiczne dopasowywanie się do krzywizn ciała i stabilne podparcie,
 • zdolność do szybkiego odzyskiwania pierwotnego kształtu po ustaniu nacisku,
 • wysoka elastyczność punktowa,
 • dobra cyrkulacja powietrza,
 • otwarto-komórkowa struktura,
 • odporność na odkształcenia powodowane codziennym użytkowaniem.

Wybierając materac warto upewnić się, że posiada atesty takie jak OEKO STANDARD oraz gwarancję na co najmniej kilka lat, jak np. materace Hilding. Tego typu deklaracja producenta zapewnia nas, że materac spełnia najwyższe standardy wyznaczone przez fizjoterapeutów i specjalistów od snu.

Jaki rodzaj materaca najlepiej sprawdzi się dla dziecka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi: najlepszy będzie taki materac, który odpowiada potrzebom dziecka i mieści się w naszym budżecie. Do wyboru mamy materace w kilku kategoriach cenowych, różniące się pod względem rodzaju użytego do ich wykonania wypełnienia oraz pokrowcami. Dobrymi przykładami materacy dziecięcych są m.in.:

 • Hilding Dobranocka
 • Hilding Kołysanka
 • Hilding Safety Smyk.

Materace dla dzieci różnią się rodzajem wypełnienia. Wyróżnia się:

 • materace z pianek wysokoelastycznych: dobrze sprawdzają się dla noworodków i dzieci w każdym wieku. Są stosunkowo niedrogie, natomiast szybko reagują na nacisk, dają dobre podparcie kręgosłupowi, są oddychające i higieniczne. Renomowani producenci produkują tego typu materace w ściąganych do prania pokrowcach.
 • materace z pianki lateksowej: idealne dla dzieci niezależnie od wieku, są hypoalergiczne i przeciwgrzybicze. Polecane dla dzieci ze skłonnością do uczuleń i wysoce wrażliwych, np. na zapachy, ponieważ nie wydzielają żadnych woni. Wyróżnikiem lateksu jest jego duża gęstość i porowata struktura zapewniająca doskonały przepływ powietrza. Ich wadą jest jednak to, że są ciężkie – w porównaniu do materacy z pianek wysokoelastycznych, mogą powodować problemy z przenoszeniem.
 • materace sprężynowe: przez większość fizjoterapeutów nie są polecane dla dzieci młodszych, niż 6 lat. Ponieważ optymalne efekty podparcia uzyskuje się u osób wyższych niż 160 centymetrów, najlepiej zdecydować się na taki materac, gdy dziecko wejdzie w wiek nastoletni.
 • materace z pianki termoelastycznej: reagują na temperaturę otoczenia oraz ciała dziecka, dopasowując się do sylwetki. Takie materace dają idealne podparcie na całej długości ciała, jednak ze względu na stosunkowo większą twardość niż np. w przypadku materacy lateksowych, lepiej nie kupować ich z myślą o małych dzieciach i niemowlakach.
 • materac z pianki poliuretanowej: jego jedyną zaletą jest fakt, że jest tani. Natomiast ma bardzo niską gęstość pianki, co sprawia, że jest niebywale podatny na odkształcenia i wgniecenia. Wewnątrz jego struktury gromadzą się roztocza i kurz, nie jest zalecany ani dla noworodków, ani nastolatków (uwaga: dla dorosłych również nie).

Co ile należy wymieniać materac dziecięcy?

Jak wiadomo, dzieci – szczególnie w pierwszych latach życia – rosną bardzo szybko. Dlatego podstawowym kryterium wymiany materaca powinno być to, czy w dalszym ciągu nasz maluch się na nim komfortowo mieści. Niektóre dzieci bardzo szybko wyrosną ze swojego niemowlęcego materaca, inne będą na nim spać do 2. roku życia.

Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest to, czy materac wykazuje oznaki zużycia, takie jak odkształcenia powierzchni. Tego typu deformacje dyskwalifikują materac dla dziecka – jakiekolwiek nierówności mogą powodować asymetrie rozwojowe i różnego rodzaju wady kręgosłupa.

Materac, który został trwale zabrudzony (w szczególności jedzeniem czy płynami fizjologicznymi) lub wydziela nieprzyjemny zapach oczywiście również nie nadaje się do użytku.

Warto wspomnieć, że wysokiej klasy materace nie odkształcają się nawet przez długie lata użytkowania, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza zapobiegającą pleśnieniu czy „łapaniu” zapachów, ponadto posiadają pokrowce, które mogą być ściągane i prane tak samo, jak pościel.

Dlaczego nie warto oszczędzać na materacach dziecięcych?

Chociaż materace dziecięce – szczególnie te pierwsze – nie są użytkowane zbyt długo, nie oznacza to, że warto kupować „przejściówki”, czyli tanie materace z pianki poliuretanowej na kilka miesięcy. Należy pamiętać, że kości noworodków, niemowląt i kilkulatków są wyjątkowo plastyczne, a najwięcej wad postawy kształtuje się właśnie w tych pierwszych okresach życia. Jeżeli chcemy dziecku zapewnić zdrowy start w przyszłość, bez potrzeby włączenia fizjoterapeuty, warto stosować się do zaleceń specjalistów dotyczących odpowiedniej jakości materacy, pierwszych bucików oraz sposobu noszenia i przewijania dzieci.

Materac dla noworodka

Niegdyś panowało przekonanie, że noworodki i niemowlęta powinny mieć możliwie „wygodnie”, czyli „miękko”. Z tym mitem walczą fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy z najmłodszymi dziećmi, podkreślając, że bardzo miękkie podłoże do snu jest absolutnie niewskazane w przypadku maluchów. Zbyt miękki materac powoduje pogłębianie się krzywizn i może powodować opóźnienie w rozwoju motorycznym dziecka.

Noworodek i niemowlę do 6-7 miesiąca życia znaczną część czasu spędzają w pozycji horyzontalnej. Zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku odpowiedniej stymulacji, zachęcającej malucha do podejmowania nowych wyzwań motorycznych. Od pierwszych dni życia noworodki powinny być kładzione w tym celu na brzuszku (ćwiczenie podnoszenia główki, podporu na rączkach), co z czasem będzie procentowało obracaniem się na boki, podnoszeniem się, raczkowaniem, siadem i wstawaniem. Bardzo miękkie materace unieruchamiają dziecko, ponieważ „zapada się” ono w podłoże, co skutecznie blokuje je przed wykonaniem obrotu. Dodatkowo dziecko na miękkim podłożu delikatnie wygina się w łuk, ponieważ jego brzuch i pośladki wywierają większy nacisk na podłoże, niż nóżki, górna część plecków czy główka.

Jaki zatem powinien być idealny materac dla dziecka w tych pierwszych miesiącach życia? Przede wszystkim: średnio twardy lub średnio miękki, o dużej sprężystości. Materac dziecięcy 120×60 będzie dobrym wyborem na pierwsze miesiące życia, jednak szybko przybierające dzieci mogą z niego „wyrosnąć” stosunkowo szybko. Materac dziecięcy 160×80 jest kolejnym rozwiązaniem, pasującym do wielu klasycznych łóżeczek. Materac Hilding Safety Smyk dostępny jest w obu wymienionych rozmiarach. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że może być używany również poza łóżeczkiem, co sprawdzi się w trakcie zabaw z dzieckiem na podłodze.

Ze względu na swoje unikalne właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze, materace lateksowe są najczęściej polecane w kontekście małych dzieci. Dodatkowym plusem takich materacy jest ich wysoka sprężystość i tworzenie idealnego podparcia na całej długości ciała, niezależnie od przyjętej pozycji. Doskonale sprawdzą się również materace z pianki FlexiFoam i Velvet Touch – obie zastosowane w materacach dla dzieci marki Hilding.

Materac dla starszego dziecka

Materac dziecięcy 120×60 jest odpowiedni maksymalnie do 2. roku życia; dłużej sprawdzi się materac 80×160. Nie wszyscy rodzice jednak decydują się na zakup tak „dużego” materaca od samego początku, ponieważ nie pasuje on do wszystkich łóżeczek i przy drobnych noworodkach wydają się zbyt wielkie. Rozwiązaniem pośrednim jest materac o wielkości 70×140 – takie są np. materace Hilding Kołysanka i Hilding Dobranocka.

Materac dla nastolatka

Okres nastoletni to czas, gdy dziecko może już przejść na użytkowanie „dorosłych” materacy, pod warunkiem jednak, że zostaną one odpowiednio dobrane do bieżących potrzeb. Podobnie jak nigdy nie powinno się kupować butów „na wyrost”, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na sposób chodzenia, tak samo nie powinno się kupować materacy „na wyrost” mając na myśli wagę dziecka. Materac dla nastolatka powinien uwzględniać jego masę ciała (do 60 kg zaleca się używanie materacy średnio miękkich lub średnio twardych), ulubione pozycje do spania i wzrost. Okres nastoletni to również czas, gdy można przemyśleć zakup materaca sprężynowego, jeśli wzrost dziecka przekracza 160 cm.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl