O tym jak ważny jest zdrowy, regularny i naturalny sen w codziennej , prawidłowej egzystencji z pewnością nie musimy was przekonywać – jeśli nasz organizm jest odpowiednio zregenerowany po męczącym dniu to od razu dużo chętniej przysposabia się do pracy i aktywności, które musi wykonać. Aby jednak zdrowo się wysypiać i zapomnieć o problem z bezsennością powinniśmy wybrać odpowiedni materac oraz łóżko. W poniższym artykule przyjrzymy się nie tylko rozmiarom materacy dostępnych na rynku, ale także doradzimy wam jak dobrać materac względem swojego wieku, wagi oraz wzrostu.

Jakie rozmiary materacy znajdziemy na rynku?

Jeśli właśnie zastanawiacie się nad zakupem materaca do spania warto nie tylko pomyśleć o jego stylistyce, budowie warstwowej, ale także o rozmiarze, dzięki któremu będziemy mieli zapewniony zdrowy sen i pobudkę bez boleści w kręgosłupie czy odcinku szyjnym oraz ramionach.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele ofert materacy do snu na łóżko, m.in. o standardowych rozmiarach dopasowanych wedle popularnych rozmiarów łóżek dostępnych u producentów oraz materace o wymiarach niestandardowych, czyli wykonywane na życzenie klienta. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które oczekują materacy skrojonych na miarę względem swojej budowy anatomicznej czy nieregularnych rozmiarów łóżka.

Najbardziej popularne modele materacy dzielą się na materace pojedyncze oraz materace podwójne, dwuosobowe. Pojedyncze materace mają szerokość 90 cm (standardem jest materac 200×90 cm, dostępny jest też większy materac 120×200 cm), w przypadku podwójnych materacy zalecany minimalny rozmiar to materac 140×200, bardziej wygodny będzie materac 160×200 cm.

Co wpływa na wybór rozmiaru materaca?

To co wpływa najbardziej na wybór rozmiaru materaca to przede wszystkim nasza budowa anatomiczna – wysokość i waga śpiącego człowieka, który w danej fazie życia potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do snu. Dodatkowo na wybór ma duży wpływ nasze łóżko do którego dobieramy materac albo chcemy je właśnie zakupić. Jeśli właśnie dobieracie materac do łóżka na którym już śpicie bardzo istotne jest dokładne wymierzenie ramy łóżka.

Warto pamiętać o tym, że mierząc ramę łóżka powinniśmy zacząć liczyć od środka, zostawiając kilka centymetrów z każdej strony, pozwoli to na lepszy przepływ powietrza między łóżkiem a materacem oraz będzie miejscem zapasowym w przypadku np. grubszej kołdry, pledu czy koca.

Wymiary materaca a wiek śpiącego

Wybierając materac do spania dla siebie lub kogoś bardzo istotnym czynnikiem wyboru będzie właśnie wiek śpiącej osoby, bowiem w każdej fazie życia jesteśmy w stanie określić, ile miejsca nam potrzeba do spania w komfortowych i wygodnych warunkach. Jeśli szukamy materaca dla dziecka warto tutaj rozgraniczyć materace dla niemowląt, materace dla dzieci w wieku szkolnym oraz materace dla przedszkolaków i nastolatków.

W ofercie producentów materacy dla niemowląt znajdziemy modele o szerokości do 70 cm i długości do 140 cm. Zazwyczaj materace dla niemowląt są wypełnione specjalną pianką, która bezpiecznie otula nasze dziecko i sprawia, że dziecko jest bezpieczne podczas snu przed kołysaniem się i zsunięciem z materaca.

Jeśli szukamy materaca dla dziecka w wieku przedszkolnym, w ofertach producentów materacy znajdziemy modele o szerokości do 90 cm i maksymalnej długości 180 cm. Takie materace nie tylko pozwalają nam zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju, ale także zapewniają wartościowy sen z podparciem najważniejszych partii ciała naszego dziecka.

W ofertach modeli materacy dla dziecka w wieku szkolnym znajdziemy rozmiary o szerokości do 90 cm i maksymalnej długości 200 cm. W wieku od 6 do 14 lat powinniśmy zadbać o to, aby wybrać dla naszej pociechy materac, który ma jak najwięcej pianki, której zadaniem jest podparcie kręgosłupa i odcinka szyjnego, by nie doszło do nieodwracalnych, bolesnych zwyrodnień.

W przypadku wyboru materacy dla nastolatków mamy większą dowolność – zazwyczaj rodzice wybierają standardowe materace dla dorosłych, które pozwolą na wygodny, regeneracyjny sen. W przypadku materacy dla dorosłych na szczęście nie mamy tu kłopotu z ciągłym rośnięciem, dlatego będzie to inwestycja na lata – standardowe szerokości materacy jednoosobowych zaczynają się od 80 cm, ale mogą też przekraczać 100 cm. Natomiast długość wynosi 200 cm.

Rama łóżka a wymiary materaca – czy mają wpływ?

Wybierając nowy materac do spania, jeśli bierzmy pod uwagę jego wymiar powinniśmy również zmierzyć ramę łóżka. Musimy bardzo dokładnie wymierzyć ramę łóżka, aby zorientować się jaką faktycznie dysonujemy powierzchnią do spania i jaki rozmiar materaca możemy dopasować do łóżka. Ramę łóżka mierzymy następująco: zaczynamy mierzenie od środka łóżka i przy tym zostawiamy kilka centymetrów ekstra, aby nasz materac i łóżko miały pole do swobodnej wentylacji.

Wymiary materaca – o czym jeszcze warto pamiętać?

W powyższych akapitach poruszaliśmy kwestie związane z materacami jednoosobowymi, całkiem osobną kwestią równie bardzo ważną jest wybór odpowiedniego materaca dwuosobowego, dla par, małżeństw. W przypadku materaców dla par bardzo często trzeba będzie udać się na kompromis, bowiem pary zazwyczaj różnią się od siebie tym, że jedna osoba woli spać ciepło otulona na miękkim materacu, a druga woli regeneracyjny sen z właściwościami zdrowotnymi, czyli na twardszym materacu, który w trakcie snu uzdrawia nasz kręgosłup po męczącym dniu. Oczywiście, jeśli obie osoby nie będą w stanie wybrać jednego, dużego materaca, zawsze można się zdecydować na dwa pojedyncze.

Jeśli jednak wymiary standardowe was nie przekonują to warto zastanowić się nad ofertą materaców o niestandardowych rozmiarach, czyli materacach na życzenie. Jak wygląda dobieranie materaca niestandardowego? Najpierw jak w przypadku materacy standardowych należy zmierzyć dokładnie ramę łóżka – to bardzo ważne i powinniśmy to zrobić z należytą starannością. Na wymiar można zamówić materace piankowe, materace lateksowe, materace kieszeniowe oraz materace bonellowe. Musimy określić, jakie chcemy wypełnienie materaca, czy ma być wykonane z pianek czy może ze sprężyn. Materace niestandardowe na wymiar możemy zamówić w wersji jednostronnej lub dwustronnej – w opcji jednostronnej, wierzchnia strona materaca na której śpimy jest wykonana z najwyższej jakości materiałów i specjalnej powłoczki ochronnej, a z drugiej strony mamy tylko piankę. W przypadku wyboru wersji dwustronnej będziemy musieli zapłacić więcej, ale wykończenie materaca będzie pełniejsze i z każdej strony, dlatego będziemy mogli spokojnie przewracać ten materac góra-dół.

W jakich wymiarach oferowane są materace Hilding?

W ofercie sklepu marki Hilding znajdziemy bardzo bogaty wachlarz wyboru rodzajów jak i rozmiarów materacy. Jeśli zdecydujecie się na zakup materaca piankowego, który wprost idealnie dopasowuje się do naszego ciała będziecie mogli zdecydować się na materace termoelastyczne, materace lateksowe oraz materace wysokoelastyczne.

Jeśli szukacie np. materaca zbudowanego z pianki termoelastycznej, który świetnie sprawdzi się dla par, dla osób aktywnych fizycznie warto pomyśleć o materacu Hilding Salsa, który jest doskonałą propozycją dla par, szczególnie różniących się wzrostem oraz wagą. Hilding Salsa jest dostępny w rozmiarach od 80×120 cm aż do 180×200 cm.

Jeśli szukacie jednak materaca sprężynowego, jedną z wielu ciekawych opcji może być materac Hilding Flamenco, który wyróżnia się znakomitym podparciem i elastycznością punktową dla naszego kręgosłupa. Dostępny jest w rozmiarach od 80×120 cm aż do 180×200 cm, bardzo często w sklepie marki Hilding zapytania dotyczące tego modelu są o rozmiar materaca 120×200 cm.

W ofercie sklepu Hilding znajdziemy także materace młodzieżowe, m.i. materac Hilding Breakdance, który jest rekomendowany nastolatkom w wieku szkolnym. Stworzono go z dwóch wysoce elastycznych pianek Flexifoam, dzięki którym nasza dorastająca pociecha będzie miała zagwarantowany zdrowy sen i wsparcie kręgosłupa w trakcie rozwoju. Materac młodzieżowy Hilding Breakdance jest dostępny w rozmiarach 80×180 cm, 80×190 cm, a także w większych rozmiarach od 100×200 do nawet 160×200 cm.

Materac Hilding Dobranocka to dedykowany materac dziecięcy, nie tylko jest nieprzemakalny, ale także wspaniale wentyluje materac i nasze ciało, dzięki czemu nie będzie nasze dziecko narażone na wilgoć oraz drobnoustroje. Materacyk dziecięcy jest dostępny w ofercie marki Hilding w rozmiarach 60×120 cm oraz 70×140 cm.

W przypadku wyboru materaca dla niemowląt, w sklepie Hilding znajdziemy materac Hilding Safety Smyk, który jest wyprofilowany na kształt łódeczki. Materacyk dla niemowląt jest dostępny w rozmiarach 60×120 cm oraz 70×140 cm. Również w ofercie znajdziemy materacyk dla niemowląt Hilding Kołysanka, którego zadaniem jest ochrona snu maluszków w pierwszych dniach życia, dodatkowo utwardzono go warstwą kokosu z dodatkiem lateksu. Dostępny jest w rozmiarach 60×120 cm oraz 70×140 cm.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl